Szukasz jednośladu na długie rajdy i rodzinne wycieczki? Chcesz, żeby sprzęt był niezawodny, ale liczysz jednocześnie na komfortową jazdę? Jeśli tak, wybierz rower turystyczny. Został zaprojektowany z myślą o miłośnikach długich wypraw. W naszej ofercie znajdziesz
rowery turystyczne od znanych i cenionych producentów. Prawie wszystkie modele wyposażone są w pojemny
bagażnik. Możesz w nim bez problemu schować podręczny ekwipunek. Kluczową zaletą rowerów turystycznych jest perfekcyjnie dopasowany układ przerzutek. Dzięki niej jazda na rowerze będzie naprawdę przyjemna i komfortowa. W bogatej kolekcji sklepu znajdą Państwo zarówno modele uniwersalne, damskie, męskie, jak i dziecięce. Dokładną specyfikację każdego modelu mogą Państwo znaleźć na konkretnej podstronie.
Rowery turystyczne są chętnie wybierane nie tylko przez miłośników długich wycieczek, ale również osoby dojeżdżające do pracy lub szkoły. Są odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. W bagażniku możesz schować zakupy. Rower turystyczny jest funkcjonalny i wygodny.
Wybierając rower, zwróć uwagę na następujące kryteria:
Rowery turystyczne mają zwykle stalową lub aluminiową ramę. Niektórzy producenci proponują też tytanową ramę (najczęściej w tandemach). Ten rodzaj metalu jest lekki i wytrzymały, ale też droższy. Wysokiej klasy rowery szosowe mają ramy z włókna szklanego. Dzięki temu są lżejsze. Jednak ten materiał niekoniecznie sprawdzi się w trudnym terenie. Dlatego największą popularnością cieszą się stalowe i aluminiowe ramy. Co prawda stal jest cięższa i podatna na rdzę, ale zapewnia płynniejszą jazdę. Wybierając rower turystyczny, zwróć też uwagę na geometrię ramy. Prawdopodobnie jest ważniejsza od materiału. Odnosi się do proporcji między różnymi długościami rur tworzących ramę. W przypadku rowerów turystycznych odległość liniowa między dwoma kołami jest większa niż w tradycyjnym sprzęcie. Takie rozwiązanie zapewnia większą stabilność i komfort.
Opona powinna mieć średnicę minimum 32 mm (najlepiej 35 mm lub więcej). Zwróć też uwagę na
błotnik. Montaż większości błotników wymaga specjalnych oczek w ramie.
Ciężar całej konstrukcji spoczywa na dwóch kołach rowerowych. Najpopularniejsze są dwie opcje:
Te pierwsze z definicji są mocniejsze. Bez problemu dopasujesz do nich odpowiednie opony. Ważniejsza jest jednak wytrzymałość konstrukcji obręczy i liczba szprych. Modele dedykowane do turystyki powinny mieć co najmniej 36 szprych na koło, czyli 4 razy więcej niż przeciętny rower.
Wielu producentów oferuje zarówno rowery unisex, jak i typowo damskie i męskie. Rowery turystyczne damskie są zwykle mniejsze. Mają dedykowaną damską ramę o wyjątkowej geometrii. Dolna lub górna rura jest obniżona. Ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Posiadają też węższe kierownice. Dzięki odpowiedniej konstrukcji nie obciążają ramion. Rowery turystyczne męskie mają dłuższy zasięg (odległość od siodełka do kierownicy). Ponadto damskie rowery mają krótsze ramiona korby. Skonstruowane są z myślą o niższych rowerzystach. Zmniejszają obciążenie i ułatwiają pedałowanie. Pozwalają też na szybszą jazdę. Damskie rowery mają specjalne siodełko. Jest ergonomiczne. Zapewniają dużą wygodę nawet na długich dystansach.