Czym jest rower miejski?
Wielu z nas myśląc "rower" ma przed oczami wizję typowego roweru miejskiego i jest to jak najbardziej trafny punkt widzenia. Jest to jeden z najczęściej wybieranych typów roweru zarówno w naszym kraju, jak i w państwach słynących z wysoko rozwiniętej kultury rowerowej, takich jak Królestwo Niderlandów, Dania czy Japonia.
Rower miejski to nie tylko sposób na aktywność, to również narzędzie, które pomaga nam w codziennym życiu - stanowi on idealny środek transportu. Szeroki wachlarz oferowanych przez wielu renomowanych producentów modeli sprawia, że każdy wybierze coś dla siebie, bez względu na to czy głównym kryterium wyboru jest zastosowany osprzęt, styl, czy zakładany budżet.
Czy rower miejski jest dla Ciebie odpowiedni?
Rower miejski jest odpowiedni dla każdego!
Wybierz rower miejski jeśli:
- Szukasz alternatywnego środka transportu w mieście lub na krótkich odcinkach. Jego uniwersalność pozwoli Ci dojechać do pracy, zawieźć dzieci do przedszkola czy wyskoczyć na weekendowy piknik nad jeziorem.
- Zależy Ci na maksymalnym komforcie rowerowej podróży i cenisz sobie możliwość zabrania dodatkowego bagażu
- Szukasz roweru który będzie użytkowany sporadycznie, rower miejski nie zrujnuje Twojego budżetu, a zastosowane w wielu modelach trwałe komponenty zapewniają bezobsługowość przez dłuższy czas.
Zastanawiasz się również nad rowerem trekkingowym? Wyjaśnię różnice, które pomogą Ci wybrać odpowiedni typ:
- Geometria ramy - rower miejski zapewni wygodniejszą pozycję podczas gdy na rowerze trekkingowy pozycja będzie nieco bardziej zrównoważona. Na rowerze trekkingowym sprawniej pokonasz dłuższy dystans.
- Ilość przełożeń - typowy rower trekkingowy zazwyczaj będzie wyposażony w napęd zewnętrzny z przerzutką tylną oraz przednią, użytkowanie wymaga nieco więcej wprawy, odwdzięcza się za to większą ilością przełożeń. W mieście zazwyczaj nie wykorzystasz wszystkich, wybierz rower trekkingowy jeśli pokonujesz dłuższe dystanse, zwłaszcza jeśli obfitują w znaczne przewyższenia.
Jakie warianty rowerów miejskich spotkasz?
- Standardowe
Najbardziej powszechny typ rower miejskiego, zapewniający wygodną pozycję i dużą uniwersalność.
Rower tego typu sprawdzi się w codziennym przemierzaniu miasta, dojedziesz nim również do lasu na grzyby lub dowieziesz zakupu do domu.
Przykład: Winora Hollywood
- Vintage
Rowery te z pewnością wyróżniają się z tłumu, stosuje się tu zazwyczaj ramę o klasycznym kształcie zazwyczaj wykonaną ze stali lub cienkich aluminiowych rurek a całość często upiększają chromowane dodatki i skórzane akcesoria. Wybierz jeśli cenisz estetykę - klasyka zawsze w modzie!
Przykład: Kross William 1
- Cruiser
Rowery których największym atutem jest wygląd - zazwyczaj są zbudowane na ramach o finezyjnych kształtach oraz wyposażone w przykuwające oko dodatki takie jak stylizowane przednie zębatki, grawerowania, często spotykany bywa również nietypowy zaplot kół. Pozycja na rowerze jest bardzo wygodna, pozwala zazwyczaj na całkowite podparcie stóp o podłoże bez konieczności zsiadania z siodełka, niesie to jednak ograniczenie efektywności, rower nie sprawdzi się na dłuższej trasie. Tego typu rower idealnie sprawdzi się do jazdy wzdłuż morskiego wybrzeża lub na wieczorne rowerowe przemierzanie miasta ze znajomymi.
Przykład: Le Grand Bowman Cruiser
- Fitness
To rower często określany rowerem miejskim, choć ma zdecydowanie bardziej drapieżny charakter. Rower świetnie sprawdzi się do szybkiego przemierzania miasta, charakteryzuje się znacznie niższą wagą i zwinnością. Wyposażenie takie jak błotniki czy bagażnik jest zazwyczaj opcjonalne. Takie rowery mają też często wyższą ilość przełożeń - sprawdzą się również na dłuższej trasie. Wybierz go jeśli zależy Ci na czasie i ergonomii w codziennym użytkowaniu.
Przykład: Cannondale Badboy
- Transportowe
Jest to hybryda łącząca użyteczność roweru cargo z poręcznością roweru miejskiego, rowery tego typu często mają wzmocnione ramy i wyposażone są w standardzie w przedni oraz tylny bagażnik lub przedłużony tył "longtail". Taki rower pozwoli Ci na przewiezienie dwójki dzieci jednocześnie lub znacznych ilości bagażu. Nie musisz się martwić również o dopasowanie, konstrukcja ma zazwyczaj uniwersalny rozmiar a konfiguracja pozycji jest prosta.
Przykład: Creme Happy Wagon
- Składane
Rowery niezwykle kompaktowe, zazwyczaj występują z kołami w rozmiarze 20" i uniwersalnym rozmiarze. Po złożeniu bez problemu przeniesiesz taki rower, zmieścisz go w bagażniku samochodu lub w zatłoczonym wagonie pociągu. Jest to idealna opcja jeśli dojeżdżasz do szkoły/pracy wykorzystując częściowo komunikację miejską lub nie możesz rozstać się ze swoim jednośladem i nie chcesz, aby podróż samochodem ograniczyła Ci możliwość sprawnej eksploracji nowego miejsca.
Przykład: Goetze Practic
Rodzaj napędu
Rowery miejskie mogą być wyposażone w różne układy napędowe, spotkasz się z takimi rozwiązaniami:
- Przekładnia planetarna: jest to najwygodniejsze rozwiązanie, pozwala na zmianę biegu również podczas postoju, przez co obsługa jest bardzo prosta. Ten typ napędu pozwala również na zastosowanie pełnej osłony która uchroni przed zabrudzeniem zarówno napęd, jak i Twoje nogawki. Najczęściej spotykaną piastą która umożliwia zmianę biegów jest Shimano Nexus, istnieją warianty 3/5/7/8 biegowe. Nieco większe możliwości da nam model Alfine od tego samego producenta, znajdziemy tam nawet 11 biegów!
- Wolnobieg/kaseta: System stosowany w większości rowerów (w tym w niektórych rowerach miejskich). Za zmianę biegów odpowiadają przerzutki, które przesuwają łańcuch po zębatkach. W tym układzie możliwe jest zastosowanie zarówno przerzutki tylnej jak i przedniej, choć w rowerach miejskich najczęściej będzie to tylko przerzutka tylna (zazwyczaj 7-8 biegowa)
- Brak przerzutek: Najprostszy napęd składający się tylko z dwóch zębatek i łańcucha, przełożenie zazwyczaj jest dobrane tak, aby sprostać warunkom miejskim, jednak brak możliwości zmiany biegu jest pewną niedogodnością, konieczne jest dostosowanie siły oraz kadencji do pokonywanego terenu. To rozwiązanie najczęściej spotkasz w budżetowych rowerach, choć istnieją też lepsze konstrukcje dla rowerowych purystów.
Rower z amortyzacją czy bez? Który jest dla Ciebie odpowiedni?
Zapewne zauważyłeś/zauważyłaś, że niektóre rowery miejskie są pozbawione przedniego widelca amortyzowanego, podczas gdy inny taki amortyzator mają. Czy rower z amortyzacją jest lepszy? To zależy. Z uwagi na pozycję którą zajmujemy na rowerze oraz jego przeznaczenie, rezygnacja z amortyzatora niesie za sobą kilka korzyści takich jak:
- Niższa masa całkowita roweru (sztywny widelec jest zazwyczaj znacznie lżejszy od amortyzatora)
- Tańsza eksploatacja (amortyzator wymaga okresowego serwisu)
- Więcej możliwości montażu dodatkowych bagażników/uchwytów (niektóre bagażniki przednie mogą być montowane wyłącznie na widelcach sztywnych)
Rower wyposażony w amortyzator warto wybrać, gdy:
- Nawierzchnia w okolicy w której zazwyczaj jeździsz jest gorszej jakości lub do pokonania masz często odcinki wiodące przez drogi nieutwardzone.
- Masz zamontowany kosz w którym przewozisz małego pupila - z pewnością doceni większy komfort podróży
- Zależy Ci na maksymalnym komforcie
Czy potrzebujesz czegoś jeszcze?
Rowery z tej kategorii są kompleksowo wyposażone, na pokładzie znajdziemy zazwyczaj bagażnik umożliwiający zamontowanie fotelika lub sakw, pełne błotniki skutecznie chroniące przed zabrudzeniem i zachlapaniem oraz oświetlenie (zasilane wbudowaną w przednią piastę prądnicą lub na baterie) a także stabilną stopkę. Użytkownicy rowerów miejskich często wybierają dodatkowe akcesoria takie jak kosz na kierownicę lub bagażnik, sakwy, uchwyt na butelkę/kubek oraz uchwyt na telefon. Warto zaopatrzyć się również w kask lub odzież rowerową - tutaj również znajdziemy produkty dedykowane do jazdy miejskiej.
Dopasowanie rozmiaru
Rowery miejskie występują w różnych rozmiarach ram, producenci zazwyczaj udostępniają tabelę ułatwiającą dopasowanie odpowiedniego rozmiaru bazując na wzroście rowerzysty/rowerzystki. W rowerach tego typu spotkasz również różne wielkości kół, najczęściej spotkamy koła 26" i 28", który rozmiar zatem wybrać?Jeśli przyzwyczaiłeś/aś się do jednego z rozmiarów a został on dobrany prawidłowo, warto wówczas pozostać przy rozmiarze na którym czujesz się dobrze. Większe koło ma korzystniejszy kąt natarcia, przez co rower łatwiej przetoczy się przez przeszkody i będzie stabilniejszy, mniejsze koło natomiast znacząco ułatwi manewrowanie. Skontaktuj się z nami jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego rozmiaru - chętnie doradzimy :)
Rowery miejskie w pigułce:
Plusy
+ Geometria ramy pozwala na przyjęcie ergonomicznej, komfortowej pozycji w wyprostowanymi plecami oraz pewniejsze podparcie stopy o podłoże bez konieczności zsiadania z siodełka. W przypadku rowerów z obniżoną ramą, niewątpliwym plusem jest również łatwość wsiadania i zsiadania, bez konieczności przerzucania nogi nad tylnym kołem.
+ Stabilność - ciało opiera się głównie na siodełku, które zazwyczaj jest poniżej linii kierownicy, między innymi dzięki temu łatwiej opanować rower w sytuacji nagłego hamowania z dużą siłą, a spożycie porannego tosta lub wzięcie łyka kawy podczas jazdy nie wpływa znacznie na kontrolę nad rowerem, zalecamy jednak zachowanie ostrożności.
+ Dobra obserwacja otoczenia - wzrok domyślnie jest skierowany na drogę, nie musisz zadzierać głowy!
+ łatwość w przewożeniu dodatkowego bagażu
+ Kompletne wyposażenie - rower jest przygotowany na przygodę!
+ Stylowy wygląd - zawsze będziesz prezentować się świetnie!
+ Obsługa techniczna po stronie rowerzysty ograniczona do minimum
+ Przystępność cenowa - nowe rowery miejskie kupisz już poniżej 999 zł!
Minusy
- Rower z pewnością nie sprawdzi się w lokalnym wyścigu a jazda w wymagającym terenie może być niemożliwa
- Jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę, zarezerwuj więcej wolnego czasu - wygodna pozycja nie zawsze idzie w parze z efektywnością pedałowania.
- Zazwyczaj stosunkowo mała ilość przełożeń
- Stosunkowo duża waga w porównaniu do rowerów o bardziej sportowym przeznaczeniu, nie musisz się jednak jej obawiać. Wagę odczujesz głównie w momencie gdy będziesz musiał/a przenieść rower przez przeszkodę, wnieść do wagonu czy po schodach. Podczas jazdy istnieje wiele innych czynników wpływających znacznie bardziej na "lekkość" jazdy.
Wybierz swój wymarzony rower!
Dysponujesz już niezbędną wiedzą która pomoże Ci wybrać idealny, dopasowany do Twoich potrzeb rower. W sklepie Greenbike znajdziesz wiele modeli w korzystnych cenach, różne opcje dostawy (w tym dostawa roweru w 100% gotowego do jazdy - na platformie), oraz możliwość przymiarki w jednym z naszych sklepów stacjonarnych, których listę znajdziesz tutaj:
https://www.greenbike.pl/kontakt-do-sklepu-greenbikepl-i-stacjonarnych-sklepow-rowerowych-pm-61.html
Sprawdź również nasz drugi sklep - znajdziesz tam głównie miejskie rowery! https://goetze.com.pl/
Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami, nasi doradcy chętnie pomogą Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu.
Widzimy się na trasie!
Rowery miejskie Kross / LeGrand |
Rowery miejskie Fuji |
Rowery miejskie Orbea |
Rowery miejskie Cannondale |
Rowery miejskie Goetze |
Rowery miejskie Winora |
Rowery miejskie Creme |
Rowery miejskie Giant / Liv |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.